Ana sayfa Magazin ABD Nusret’i Affetmedi

ABD Nusret’i Affetmedi

139
0

‘Tuz serpme’ hareketi ile dünya çapında fenomen olan ve pek çok ülkede mekan açan Nusret Gökçe, Manhattan’daki Nusr-Et Steakhouse’un dört çalışanın açtığı ‘bahşiş davasında’  236 bin 870 dolar (yaklaşık 1 milyon 361 bin Türk lirası) tazminat ödemeye mahkum edildi.

Manhattan’daki Nusr-Et Steakhouse’un dört eski çalışanı, Gökçe hakkında “bahşişlerinin gizlendiği ve kendilerine mobbing uygulandığı” iddiasıyla Ocak ayında mahkemeye başvurdu. Nusret’in eski çalışanları Süleyman Küçür, Onur Usluca, Yunus Delimehmet ve Batuhan Yunkuş, işletmenin tip kutusunda biriken paranın tutarıyla ilgili kendilerine bilgi verilmediği ve tipleri görmeyi talep ettiklerinde mobbinge maruz kalarak iş akitlerinin feshedildiğini iddia etti. Çalışanların Federal Mahkeme’de açmış oldukları dava, ekim ayında sonuçlandı.

Davanın görüldüğü Amerikan mahkemesi, kendilerine başvuruda bulunan Türk çalışanlara kaybettikleri maaşlar ve diğer haklar için ödeme yapılması yönünde karar verdi. Taraflarca mutabık kalınan ve Ulusal İşçi-İşveren İlişkileri Kurulu (NLRB) tarafından onaylanan Sulh Anlaşmasına göre davacılara toplam 236 bin 870 dolar (yaklaşık 1 milyon 361 bin Türk lirası) tazminat ödenmesi kararlaştırıldı

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Yorum Yapabilirsiniz
Please enter your name here